Čtyři děsivá fakta o soukromí na facebooku1) Facebook ukládá všechny vaše statusy, komentáře, fotky a dokonce i zprávy na svých serverech

Když se například podíváte do svých zpráv na facebooku, zjistíte, že tam pořád jsou i zprávy, které jste napsali před rokem nebo dvěma. Facebook je má stále uložené, a co je nejhorší, nemůžete ho nijak donutit, aby je smazal.

2) Facebook čte vaše zprávy, a nijak to netají

Všechny odeslané zprávy na facebooku jsou kontrolovány automatickým programem. Pokud ten objeví něco podezřelého, hned upozorní zaměstnance facebooku. Ti pak případně upozorní policii. Za podezřelé se považuje například:

  • Když odesíláte další a další zprávy někomu, kdo vám neodpovídá
  • Když se bavíte o sexu s osobami, které jsou podle nastavení věku na FB nezletilé (jsou už známy případy, kdy za to dotyční šli do vězení)
  • Když vás osoba, se kterou si píšete, sama udá
  • Když sdílíte erotické fotografie osob mladších 18-ti let, jedná se o trestný čin šíření dětské pornografie
  • Atd.

O osobních věcech si tedy na facebooku vůbec nepište, bude si to totiž pamatovat navždy, a zrovna FB je společnost, která soukromí svých uživatelů příliš nerespektuje.

3) Mnohé aplikace existují jen proto, aby o vás získávali osobní informace

Pokud si přidáte nějakou aplikaci, obvykle bude chtít, abyste jí udělili přístup k vaší zdi, vašim zprávám, fotkám, prostě ke všemu. Navíc bude také chtít, abyste jí pustili i k údajům od vašich přátel. S takovými údaji se pak po internetu masově obchoduje.

Např. aplikace typu „S kým si píšu nejčastěji?“ by bez toho nemohla ani fungovat. Proto je lepší si ji nikdy nepřidávat (přečte si totiž všechny vaše zprávy).

Pokud chcete toto nebezpečí zmírnit, proveďte tyto kroky:

  • Smažte svá data u všech aplikací, které jste si kdy přidali. Následně si je odstraňte, nebo je úplně zablokujte
  • Žádné nové aplikace si nepřidávejte
  • Pokud si je už přidáte, nepovolujte jim přístup vůbec k ničemu – k vaší zdi, k vašim zprávám, k tomu jestli jste on-line…
  • Na stránce https://www.facebook.com/settings?tab=applications&section=friends_share&view rozklikněte možnost Aplikace, které používají ostatní. Tam všechny položky odklikněte (ze čtverečků zmizí fajfky) a vyberte Uložit změny. Jen tak vaši přátelé nebudou moct nevědomky odesílat vaše data svým aplikacím.

4) I lidé vás mohou zradit

Na facebooku se pohybuje spousta fake profilů, lidí, kteří si stahují vaše fotky, dělají si screeny toho, co píšete, a tak dál. I pokud se s někým náhle znepřátelíte, má vždy k dispozici celou historii zpráv, které jste mu poslali, a tu může zneužít proti vám. Proto je nutné být mimořádně obezřetný nejen vůči tomu, co si píšete na zeď, ale i tomu, co píšete do chatu. Samozřejmostí pak je nepřidávat si lidi, které neznáte, nebo od kterých hrozí nebezpečí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *